Kopanie stawu Lublin

9 listopada 2016

Kopanie stawu to usługa, którą wykonujemy z użyciem profesjonalnego sprzętu, z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Już teraz możesz w ciekawy sposób urozmaicić swoje otoczenie, wybierając staw rekreacyjny lub rybny i zlecając nam jego realizację. Bazujemy na długoletnim doświadczeniu, dlatego warto nam zaufać.

Najważniejsze elementy kopania stawu

Działania dotyczące kopania stawu należy podzielić na kilka etapów i realizować je zgodnie z harmonogramem, aby efekt był zgodny z Twoimi oczekiwaniami. W przypadku stawów o powierzchni powyżej 30 m2 potrzebna jest dodatkowo zgoda ze starostwa powiatowego, natomiast w przypadku mniejszych stawów wystarczy zgłosić zamiar budowy w starostwie.

Gdy formalności zostały dopełnione, można przystąpić do kolejnych czynności. Zależnie od miejsca kopania oraz innych czynników należy:

 • oczyścić teren – w przypadku zadbanego podwórka lub ogrodu często obywa się bez prac porządkowych przed kopaniem stawu, niemniej jednak gdy wymagają tego okoliczności, potrzebne może być:
  • karczowanie zbędnych drzew,
  • usuwanie korzeni drzew,
  • koszenie przerośniętej trawy,
 • wykopać staw – główna część prac, wymagająca staranności oraz umiejętnej obsługi maszyn. Istotne jest zachowanie kształtu stawu zgodnego z planem lub osobistymi ustaleniami, a solidny wykonawca dodatkowo:
  • przestrzega terminowości prac,
  • informuje Klientka o kolejnych etapach,
  • odpowiednio dba o teren, na którym odbywa się kopanie stawu,
 • wykonać plantowanie – ostatnia faza prac, polegająca na wyrównaniu dna stawu oraz terenu wokół. Obszar przyległy do stawu ma być gotowy za sprawą plantowania na zasianie trawy lub inne działania, które mają wpływ na:
  • doprowadzenie do ładu powierzchni ziemi,
  • obniżenie lub podwyższenie płaszczyzny danego obszaru,
  • przygotowanie terenu rekreacyjnego wokół stawu.

kopanie stawu w Lublinie kolejne etapy

Każdy z tych etapów wymaga użycia odpowiedniego sprzętu i narzędzi, a także wiedzy oraz umiejętności niezbędnych podczas kopania stawów rybnych, kąpielowych lub innych, zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Solidnie wykonane zlecenie daje możliwość swobodnego korzystania z własnego ogrodu lub innego terenu, na którym powstanie Twój własny staw.

Od kopania stawów rybnych po kopanie oczek wodnych

Standardową usługą naszej firmy jest również kopanie oczek wodnych. Powierzchnia i głębokość takich akwenów są mniejsze niż w przypadku stawów, dlatego już w niewielkim ogrodzie będą stanowić ciekawe dopełnienie. W przypadku oczek wodnych równie ważne jest odpowiednie przygotowanie terenu, przeprowadzenie wykopu oraz zabezpieczenie brzegów. W prawidłowo filtrowanej wodzie można hodować wiele gatunków ryb, zwłaszcza takich, które dobrze znoszą różnice temperatur. Do tych gatunków należą między innymi karaś złocisty i amur biały.

Prace związane z oczkiem wodnym różnią się od kopania stawów rybnych lub kąpielowych działaniami dotyczącymi powierzchni dna. W oczku wodnym dno powinno być zabezpieczone specjalną folią lub innym materiałem, który pozwoli na utrzymanie odpowiedniej czystości wody. W stawie standardem jest powierzchnia naturalna, dlatego jako czynność sezonowa zalecane jest oczyszczanie dna, zwane odmulaniem, które również możesz zlecić naszej firmie. Bez względu na rodzaj akwenu, możemy zająć się jego stworzeniem oraz pomóc utrzymać go w odpowiednim stanie.

Kopanie stawu w Lublinie z firmą Tomar – jesteśmy do dyspozycji

Podczas naszych dotychczasowych i bieżących realizacji mieliśmy możliwość współpracowania z wieloma Klientami, którzy obdarzyli nas zaufaniem. Jeżeli Ty także szukasz firmy, która zająć się może kopaniem stawu w Lublinie lub okolicach, zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością zrealizujemy Twój projekt albo zaproponujemy ciekawą alternatywę.